21 Nov 2009 Militārā radiolokācijas stacija “Skrunda-2″
 |  Kategorija: Kambaris  | Tags: , ,
Lokatora "Darjal" uztvērējs

Lokatora "Darjal" uztvērējs

Patiesībā vietvārds “Skrunda-2″ apzīmē īpašu, PSRS militāristu vajadzībām savulaik izveidotu “pilsētiņu” (в/ч 18951), kura atradās 5km no Skrundas, Kuldīgas virzienā (Raņķu pagasts). Vietējiem šī apdzīvotā vieta bija pazīstama arī kā “Kombināts”.

Kaut arī vairumam laikabiedru šī radiolokācijas stacija (RLS) asociējas tieši ar augšējā attēlā redzamo būvi, varbūt tomēr nedaudz vēstures.

Laika posmā no 1964. līdz 1971.gadiem  tika uzbūvētas divas RLS “Dņepr-M” , kuras savu darbību turpināja pat vēl neatkarību atjaunojušās Latvijas laikā līdz pat 1998.gadam. Interesentiem pāris šo lokatoru tehnisko parametru :

  • 16 raidītāji ar 50 kW jaudu
  • Impulsa jauda 1,25 -1,8 MW
  • Impulsa garums 0,8 mikrosekundes
  • Patērējamā elektroenerģija līdz 20 MW stundā
  • Novērošanas attālums >6 000 km augstumā līdz 3 000 km
  • Diennaktī novēro un fiksē 742 kosmiskās orbītās esošos objektus un objektu atlūzas

Objekta uzdevums bija fiksēt starpkontinentālo ballistisko raķešu starta momentu un brīdināt par to, ko tas spēja paveikt 25 minūtes pirms raķetes teorētiskās “ierašanās”.

"Darjal" 1995.gada 4.maijā

"Darjal" 1995.gada 4.maijā

Lokatoru “Darjal” kompleksa, kurā ietilpa pirmajā attēlā redzamais “uztvērējs” (augstums 80 m), būve tika uzsākta 1985.gadā, tomēr vairāk vai mazāk tika uzcelts tikai uztvērējs, bet raidītāja būve netika pat iesākta. 18 stāvu augstā objekta slīpajā daļā tika izvietota no 4048 vibrātoriem sastāvoša antena, kas signālu padeva uz 8096 pastiprinātājiem, ko visu apkalpoja tā laika modernākā ESM M-13.

Tieši šī objekta svinīgo nojaukšanu 1995.gada 4.maijā klātienē vai TV ekrānos vēroja ne viens vien laikabiedrs. Iznīcināšanas operāciju uztic ASV firmai “Controled Demolation Incorporated“, kura šim mērķim patērē Ls 6 172 311 ($?) un 360 kilogramu sprāgstvielas – ēka sabrūk 12 sekundēs, aiznesot līdz savu vēstures daļu. Pēdējās Krievijas militārpersonas atstāja objektu 1999.gadā, kļustot pamestai pilsētiņai, kurā savulaik ikdiena ritēja 5000 dvēselēm …

Nezināma autora vērojumi :

… tas arī ir mūsu ceļamērķis kādā saulainā maija dienā. Laipnais autobusa vadītājs mūs izlaiž nekurienes vidū, pieturā ar nosaukumu Kombināts. Pēc neilgas pastaigas ar kājām pa noputējušu, asfaltētu ceļu, mūsu skatam paveras sirreāla aina – šķiet, ka cilvēks šeit savu kāju nav spēris visai sen, un šajā vietā lēnām, bet neatlaidīgi daba atgūst tai atņemto – bebru nogāztie koki paver iespēju iekļūt pilsētiņā pār nogāzto žogu. Slēgtajā un nožogotajā teritorijā atrodas gan skola, gan bērnudārzs, gan banka un ēdnīca, gan hospitālis un pirts, gan veikali un klubi – īsāk sakot, viss, kas nepieciešams, lai cilvēki dzīvotu un justos labi. Tāpat Kombināta iedzīvotāji iekopuši ābeļdārzu un cītīgi saimniekojuši siltumnīcās. Bērnudārzs ir vienīgā celtne, ko neatgriezeniski skāris laika nesaudzīgais zobs – tas pārlūzis uz pusēm un ieeja tajā aizliegta. Mūsu uzņemtajās fotogrāfijās tad arī varat redzēt šo cilvēku pamesto, iežogoto laiku un telpu.

Nedaudz foto, protams, no mūsdienām :

Autobusu pietura

Autobusu pietura

Dzīvojamā māja militārajā pilsētiņā

Dzīvojamā māja militārajā pilsētiņā

"Uzvara sākas šeit" - sporta zāle

"Uzvara sākas šeit" - sporta zāle

...

...

Viens komentārs
  1. Brutto says:

    Mjā, ar riteni arī garām braucis esmu, uz Snēpeli. Vienu reizi arī pabiju tur tuvāk, bet līdz barjerai. Toreiz medtehniķim (Saldus slimn.) bija jābrauc uz to militāro pilsētiņu (zem nosaukuma “Kombināts”) labot kāda tur aparatūra un man piedāvāja aizbraukt līdzi. Es gan paliku mašīnā, stāvlaukumā:)

Kambaris.lv info

Tev jāielogojas lai komentētu.